W Polsce alkoholizm jest bardzo szerokim problemem, choć nadal ukrywanym przez wielu chorych. Najczęściej wynika to z ogólnego wstydu przed rodziną, współpracownikami czy też sąsiadami. Obok wielu placówek terapeutycznych, które są podmiotami leczniczymi i spełniają wysokie standardy medyczne, lokalowe, terapeutyczne – działają też szeroko reklamowane w internecie oraz prasie „kliniki” oraz ośrodki czy tez indywidualne osoby, które dają złudną nadzieję na szybką i skuteczną terapię.
Warto zwrócić uwagę na sztucznie tworzone rankingi, które nie mają odbicia w rzeczywistych statystykach. Takie rankingi wprowadzają w błąd szukających pomocy w walce z nałogiem alkoholowym, a na celu mają jedynie przyciąganie klientów. Wiele prywatnych placówek, które świadczą usługę leczenia uzależnień, w tym terapii uzależnień, detoksykacji – działa bez stosownych i niezbędnych zezwoleń i wpisów do Rejestru Podmiotów Leczniczych.
Leczenie oraz detoksykacja uzależnień stanowią działalność leczniczą i wymagają wpisu do rejestru podmiotów prowadzących działalność lecznicza pod nadzorem organu właściwego – najczęściej Wojewody. Uzyskanie takiego wpisu wymusza art. 103 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 o działalności leczniczej (Dz. U. Nr. 112 poz. 654 ze zm.).
Całodobowa terapia leczenie uzależnień objęta została ustawą o pomocy społecznej (Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej Dz. U. 2004 nr. 64 poz. 593 ze zm.) i także wymaga stosownego pozwolenia od Wojewody a co za tym idzie – wymaga wpisu do rejestru.
Na terenie Polski znajduje się niewiele prywatnych placówek i ośrodków leczenia uzależnień, które prowadza działalność leczniczą w zgodzie z w/w ustawą.
Ośrodki terapeutyczne posiadające pozwolenie na działalność i wpis do rejestru najczęściej zapewniają: odpowiedni zespół medyczny, psychiatrów i psychologów, profesjonalną kadrę terapeutyczna, personel pomocniczy.
Działalność takich ośrodków prowadzi się w obiektach będących pod stałym nadzorem i opieką Sanepidu.
Ośrodki leczenia alkoholizmu w naszym kraju, realizują swoje zadania w trzech podstawowych formach: Całodobowy Oddział Leczenia Uzależnień – gdzie pacjent przez cały czas leczenia (najczęściej 6-8 tygodni), pozostaje na terenie placówki i realizuje program intensywny. Dzienny Oddział Leczenia Uzależnień – pacjent przez cały czas leczenia (najczęściej 6-8 tygodni), każdego dnia udaje się do placówki realizując program intensywny – średnio 5- 7 godzin każdego dnia. Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnień – tu pacjent przechodzi leczenie w trybie ambulatoryjnym. Czas trwania takiego leczenia to około 18 miesięcy i pacjent realizuje pełny program terapii uzależnienia, zgłaszając się średni 3- 4 razy w ciągu tygodnia i jest to terapia podstawowa. Następnie odwiedza placówkę raz w tygodniu i jest to udział w terapii pogłębionej.
Praktycznie w każdym województwie w Polsce działa także tzw. Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień, który realizuje leczenie alkoholizmu w każde z w/w form oraz sprawujący merytoryczny nadzór nad pracami pozostałych placówek publicznych. W chwili obecnej ośrodki leczenia uzależnienia alkoholowego funkcjonują w ramach publicznego systemu opieki medycznej, gdzie leczenie jest bezpłatne (finansowane przez NFZ) oraz jako usługi komercyjne czyli niepubliczne ośrodki leczenia alkoholizmu, które pokrywane jest ze środków własnych pacjenta.
W Polsce działają ośrodki leczenia alkoholizmu w formie otwartej oraz zamkniętej. Ta druga forma oznacza, że pacjent przez cały czas leczenia nie opuszcza ośrodka.