15 letnie doświadczenie

Całodobowe wsparcie +48 780 140 130

Niebezpieczny detoks domowy. Dlaczego warto przeprowadzić detoks w ośrodku?

Niebezpieczny detoks domowy. Dlaczego warto przeprowadzić detoks w ośrodku?

Czy szybki domowy detoks jest bezpieczny? Osoby decydujące się na leczenie alkoholizmu najczęściej chcą przeprowadzić błyskawiczną terapię. Zasadę tę Pacjenci często odnoszą do detoksu. Czy jednak wizyta lekarska i podanie kroplówek, które szybko uzupełnią poziom elektrolitów rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem? Taki błyskawiczny detoks może okazać się niebezpieczny dla Pacjenta.

Osoby borykające się z uzależnieniem od alkoholu często wpadają w tzw. ciągi alkoholowe. Mogą one trwać kilka dni, tygodni lub nawet miesięcy. W tym czasie dochodzi do poważnego osłabienia organizmu, zachwiania gospodarki jonowo-elektrolitowej i problemów z normalnym przeprowadzaniem procesów życiowych. Alkohol dla ludzkiego organizmu jest toksyną. Niestety jego gwałtowne odstawienie może okazać się równie niebezpieczne. Często pojawia się wtedy zespół abstynencyjny. To swoisty „głód biochemiczny” spowodowany szybkimi zmianami w gospodarce metabolicznej.

Aby zapobiec nieprzyjemnym objawom fizycznym i psychicznym, niezbędny jest detoks, czyli odtrucie alkoholowe. W ośrodku MEDJOL zapewniamy detoksykację stacjonarną pod opieką doświadczonego personelu medycznego, który zadba, aby złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego i w pełni przywrócić właściwe funkcjonowanie organizmu. Prowadzimy także kilkudniową detoksykację w miejscu zamieszkania Pacjenta.

Czym jest detoks alkoholowy? Detoks określany jest także pojęciem odtrucia alkoholowego lub detoksykacji. Jest to zabieg medyczny polegający na usunięciu z krwioobiegu pozostałości szkodliwych substancji oraz uzupełnieniu niedoborów elektrolitów.

W czasie detoksykacji Pacjentom najczęściej podaje się witaminy z grupy B, elektrolity i sole mineralne. To pozwala uzupełnić braki w organizmie (spowodowane przez nadużywanie alkoholu dostarczającego do krwioobiegu toksyn) i szybkie przywrócenie równowagi metabolicznej. Zabieg zwykle przeprowadzany jest u osób w zaawansowanej fazie choroby alkoholowej, które nie są w stanie samodzielnie odstawić używki.

Na czym dokładnie polega detoks od alkoholu? Detoks pozwala na przerwanie ciągu alkoholowego i przygotowuje Pacjenta do dalszej terapii. Detoksykacja zawsze powinna przybrać formę działań na dwóch torach. Ważne jest uzupełnienie braków elektrolitów, płynów, składników mineralnych i witamin spowodowane przez ciągi alkoholowe oraz złagodzenie objawów towarzyszących zespołowi abstynencyjnemu. Pacjentom najczęściej podawane są witaminy z grupy B1 oraz magnez i potas. Jednocześnie, lekarze cały czas kontrolują proces usuwania pozostałości substancji aktywnej w krwi odtruwanego.

Elementem skutecznej detoksykacji jest złagodzenie objawów odstawienia alkoholu (majaki, lęki, drażliwość drżenie mięśni). W tym celu podawane są specjalnie dobrane leki (dostosowane do sytuacji konkretnego Pacjenta). U niektórych osób w czasie detoksu konieczne jest podawanie łagodnych leków uspokajających.

Odtrucie alkoholowe prowadzone przez ośrodki publiczne zwykle trwa od 7 do 10 dni. Taki okres nie jest formalnością ustaloną przez NFZ, ale ma uzasadnienie medyczne. Całkowite usunięcie alkoholu z organizmu, przywrócenie właściwej gospodarki metabolicznej (uzupełnienie poziomu płynów, elektrolitów, witamin i minerałów) wymaga czasu. Jedna lub dwie kroplówki nie przyniosą pożądanego efektu. Dlatego zaleca się, aby detoks był przeprowadzany pod ścisłą kontrolą lekarską i trwał minimum kilka dni. Dokładny czas odtruwania jest uzależniony od stopnia wyniszczenia organizmu (czas picia, jakość spożywanych alkoholi, ogólny stan fizyczny Pacjenta).

Co ważne, terapię alkoholową często wspiera się lekami z grupy benzodiazepin, których nie wolno mieszać z alkoholem ani jego metabolitami, które długo pozostają w krwi osób wpadających w ciągi alkoholowe. Zbyt krótkie odtruwanie może skutkować tym, że leki przyjmie osoba, której organizm nie został jeszcze całkowicie oczyszczony, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

W naszym ośrodku leczenia uzależnień przeprowadzamy detoks w sposób profesjonalny. Zawsze kontrolujemy stan fizyczny i psychiczny pacjenta, dzięki czemu terapia jest w pełni bezpieczna.

Czym jest zespół abstynencyjny? Zespół abstynencyjny spowodowany jest gwałtowną zmianą w procesach metabolicznych, która zachodzi u osób długotrwale przyjmujących alkohol (lub inną substancję uzależniającą). Pojawia się wtedy szereg nieprzyjemnych objawów fizycznych i psychicznych. Stan ten najczęściej objawia się: dyskomfortem, lękiem, paniką, agresją, bezsennością, ogólnym rozdrażnieniem.

Osobie, która odstawi alkohol po tzw. ciągu mogą doskwierać bóle mięśni oraz zaburzenia w rytmie serca i zmiany ciśnienia tętniczego. Czasami pojawiają się także zaburzenia świadomości (majaki alkoholowe).

Samodzielne poradzenie sobie ze wszystkimi objawami jest bardzo trudne, co wielu uzależnionych skłania do ponownego sięgnięcia po alkohol.

Kto może zgłosić się na odtrucie? Detoksykacja polecana jest osobom borykającym się z objawami zespołu abstynencyjnego oraz wszystkim z zaawansowaną fazą choroby alkoholowej. Odtrucie często jest jedyną szansą na podjęcie skutecznej terapii i pokonanie ciągu alkoholowego.

Co po odtruciu? Sam detoks alkoholowy nie leczy nałogu. Stanowi on jedynie formę wzmocnienia organizmu, przywrócenia równowagi metabolicznej i przygotowania uzależnionego do dalszej terapii. Po detoksykacji należy podjąć odpowiednią terapię, której celem jest zmotywowanie do zmian i nauka radzenia sobie z codziennością bez sięgania po alkohol.

Dlaczego warto przeprowadzić odtrucie alkoholowe w ośrodku MEDJOL?

Leczeniem nałogu alkoholowego zajmujemy się już od 2002r. Naszym Pacjentom zapewniamy kompleksową opiekę specjalistów. Detoksykacja jest przeprowadzana przez personel medyczny, który przywiązuje najwyższą wagę do bezpieczeństwa Pacjenta. Zapewniamy nie tylko uzupełnienie poziomu płynów i elektrolitów, ale przeprowadzamy szczegółowy wywiad, podajemy uzależnionemu odpowiednie witaminy oraz minerały. Leczenie często wspomagamy indywidualnie dobraną terapią farmakologiczną. Czas trwania detoksykacji dobieramy stosownie do kondycji Pacjenta oraz stopnia wyniszczenia jego organizmu.W trakcie detoksu pacjent może uczesniczyć w zajęciach terapeutycznych.

Każdą osobę kompleksowo przygotowujemy do późniejszej terapii. Już na etapie odtruwania, zapewniamy wsparcie psychologów i wykwalifikowanych terapeutów.

Skutecznie pomagamy przerwać ciąg alkoholowy. Zrób pierwszy krok w walce z nałogiem i skontaktuj się z nami. Gwarantujemy kompleksową pomoc, pełne bezpieczeństwo i wsparcie udzielane przez doświadczonych specjalistów.

Ośrodek Terapii Uzaleznień

Leczenie Uzależnienia Od Alkoholu

Na życie naszych pacjentów patrzymy wieloaspektowo, bo w naszym przekonaniu uzależnienie od alkoholu jest niezawinione, a wynika z doświadczeń życiowych i niezabezpieczonych potrzeb... Kilka słów o uzależnieniach, leczeniu i terapii uzależnień“

Diagnostyka choroby alkoholowej

Diagnostyka choroby alkoholowej

Gdy pojawiają się charakterystyczne objawy, oznacza to fakt iż picie alkoholu staje się problemem dla Ciebie lub kogoś Tobie bliskiego:

Read more

Niebezpieczny detoks domowy. Dlaczego warto przeprowadzić detoks w ośrodku?

Niebezpieczny detoks domowy. Dlaczego warto przeprowadzić detoks w ośrodku?

Czy szybki domowy detoks jest bezpieczny? Osoby decydujące się na leczenie alkoholizmu najczęściej chcą przeprowadzić błyskawiczną terapię. Zasadę tę Pacjenci często odnoszą do detoksu. Czy jednak wizyta lekarska i podanie kroplówek, które szybko uzupełnią poziom elektrolitów rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem? Taki błyskawiczny detoks może okazać się niebezpieczny dla Pacjenta.

Read more

Leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych

Leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych

Alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA) to stan zaburzeń psychicznych i somatycznych, wynikających z nagłego odstawienia alkoholu. Może przyjmować różne postacie, od zawrotów i bólów głowy oraz niewielkiego niepokoju z nudnościami, aż po niebezpieczne majaczenie alkoholowe – nazywane delirium oraz zagrażające życiu napady drgawkowe, które są podobne do napadów występujących podczas padaczki.

Read more

Jak przekonać osobę uzależnioną od alkoholu do podjęcia leczenia?

Jak przekonać osobę uzależnioną od alkoholu do podjęcia leczenia?

Większość osób uzależnionych od alkoholu wręcz ucina wszelkie rozmowy na temat ich nałogu, twierdząc, że wszystko jest w porządku, a problem ich nie dotyczy. Skoro czytasz ten tekst, domyślamy się, że konsekwencje uzależnienia bliskiej osoby znasz doskonale – bez względu na to, czy ta osoba jest uzależniona od szkodliwej substancji czy od niszczących ją zachowań. Domyślamy się też, że już wykorzystałeś znane Ci metody perswazji mające na celu wymuszenie na bliskim zmiany stylu życia i nie przyniosły rezultatu, prawda?

Read more

Ośrodki leczenia uzależnień w Polsce - fakty i mity

Ośrodki leczenia uzależnień w Polsce - fakty i mity

W Polsce alkoholizm jest bardzo szerokim problemem, choć nadal ukrywanym przez wielu chorych. Najczęściej wynika to z ogólnego wstydu przed rodziną, współpracownikami czy też sąsiadami. Obok wielu placówek terapeutycznych, które są podmiotami leczniczymi i spełniają wysokie standardy medyczne, lokalowe, terapeutyczne – działają też szeroko reklamowane w internecie oraz prasie „kliniki” oraz ośrodki czy tez indywidualne osoby, które dają złudną nadzieję na szybką i skuteczną terapię.

Read more

Terapia uzależnienia od alkoholu jej cele i zakres

Terapia uzależnienia od alkoholu jej cele i zakres

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą o znamionach choroby przewlekłej, co wymusza ciągłą konieczność udzielania pomocy choremu i skłania do wyznaczenia granic podstawowej terapii a także innych rodzajów pomocy po zakończeniu terapii.

Read more

Jak leczyć uzależnienie od alkoholu

Jak leczyć uzależnienie od alkoholu

Leczenie alkoholizmu jest bardzo skomplikowane i z doświadczeń wynikających z pracy z uzależnionymi od alkoholu, wiadomo dziś, że często kuracje nie dają żadnych efektów. Prócz leczenia alkoholizmu przy pomocy psychoterapii, która prowadzona jest w placówkach stacjonarnych lub ambulatoryjnych – a także prób zastosowania farmakoterapii, w Polsce istnieją trzy inne formy samopomocy.

Read more

Detoks alkoholowy, odtrucia alkoholowe - czyli pierwszy krok w stronę trzeźwości

Detoks alkoholowy, odtrucia alkoholowe - czyli pierwszy krok w stronę trzeźwości

Odtrucie alkoholowe potocznie nazywane jest detoksem i jest to cały szereg procedur medycznych zastosowanych by minimalizować zaburzenia wywołane zatruciem alkoholowym, przejawiające się szczególnie silnie w pierwszej fazie tzw. trzeźwienia co związane jest z obniżaniem się poziomu alkoholu we krwi alkoholika.

Read more

Czym jest alkoholizm - choroba alkoholowa, jakie są jej przyczyny

Czym jest alkoholizm - choroba alkoholowa, jakie są jej przyczyny

Alkoholizm jest poważnym problemem społecznym i bez wątpienia wpływa na każdą sferę osoby uzależnionej. Zarówno na sferę fizyczną, psychiczną, duchową jak i społeczną.

Read more

Zaufało nam tysiące Pacjentów!

 • Bezpieczeństwo

  Jesteśmy legalnie działającym ośrodkiem leczenia uzależnień NZOZ wpisanym do Rejestru Podmiotów Leczniczych pod numerem: 000000025095.

 • Specjaliści

  Nasz zespół stanowią lekarze różnych specjalizacji w tym anestezjolodzy, toksykolodzy, psychiatrzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki.

 • Dowozimy pacjentów

  Na życzenie możliwy jest transport komfortowym samochodem przy zachowaniu pełnej dyskrecji

 • Wysokie Standardy

  Lata doświadczenia i wykwalifikowana kadra są gwarantem naszej skuteczności, a jej dowodem – tysiące zdrowych pacjentów i liczne certyfikaty.

 • Dostępność 24h

  Jesteśmy do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy w każdej chwili możesz się z nami skontaktować

 • Kompleksowe Badania

  Szczegółowa diagnostyka, wykonywana przez certyfikowane laboratorium pozwala lekarzowi na opracowanie indywidualnej procedury detoksu.

 • Pilne Świadczenia

  Jako jedyni w Polsce przyjmujemy Pacjentów znajdujących się pod wpływem wszelkich środków odurzających.

 • Komfortowe warunki

  Dzięki komfortowym warunkom i domowej, pełnej ciepła i zrozumienia atmosferze, skorzystanie z naszych usług będzie nie tylko pierwszym krokiem ku trzeźwości, ale także szansą na wyciszenie i pełen relaks.

 • 100% anonimowości

  Dyskrecję uznajemy za podstawowy warunek naszej pracy, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i spokój pacjentom naszego ośrodka.